VYHLEDEJ...
RYCHLÝ PŘEHLED ŠKOL
školu
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Zřizovatel:
Zaměření:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Kategorie:
Text:
Typ:
Text:

Deváťáci a rodiče: o středních ještě nejsme rozhodnutí, info hledáme na internetu

Brno - Zajímavé výsledky přinesla studie občanského sdružení Než zazvoní mezi žáky devátých tříd a jejich rodiči. Většina z nich ještě neví, na jakou půjdou školu. Přihlášky si chtějí podávat až v únoru. Informace o školách si zjišťují převážně na internetu. Žáci a rodiče mají na konečný výběr školy přibližně stejný vliv.

"Studie prokázala to, co se v odborných kruzích dlouho tušilo. Děti nejsou v tak nízkém věku schopné se kvalifikovaně a zodpovědně rozhodnout o své budoucí životní a kariérní dráze. O své budoucnosti mají jen vágní představu a volba školy je nakonec výsledkem mnohdy i nahodilých vlivů nebo chytrého marketingu ze strany škol," uvedl jeden z autorů studie z občanského sdružení Než zazvoní Pavel Šíma.

Jisté je, že do výběru školy významně promlouvají rodiče. Ti si v průměru myslí, že na konečný výběr mají vliv z 50 %. V těchto dnech ale ještě většina rodičů ani dětí nemá jasno ani o své první volbě, o všech třech přihláškách, které mohou žáci letos podávat, nemá jasno téměř nikdo.

"Zajímavá je naprostá dominance internetu jako informačního zdroje. Osm z deseti rodičů i dětí je na síti denně. 92 % rodičů používá internet pro vyhledávání informací o školách. Děti jsou k tomu dokonce přímo vedeny ve škole ve speciálním předmětu "Člověk a svět práce", kde s nimi učitelky zkouší googlení škol. Zarážející je jen to, že tomuto trendu se zatím nedokázaly přizpůsobit školy. Weby spousty z nich jsou v katastrofálním stavu a velmi složitě se v nich informace dohledávají," okomentoval výsledky Šíma.

Pomyslné druhé místo v důležitosti si drží dny otevřených dveří. Většina dětí i rodičů se chystá na více než jeden z nich. "Pravý souboj o studenty nás tedy ještě teprve čeká po Novém roce," uzavřel Šíma. Posledním dnem, kdy je možno podat přihlášky, je 15. březen.

O občanském sdružení Než zazvoní

Střední školy se nachází v nelehké situaci. Ubývá dětí, hrozí zavírání a slučování, moderní komunikační trendy se rychle proměňují. Občanské sdružení Než zazvoní podává ředitelům středních škol pomocnou ruku, pomáhá s plánováním přijímacího řízení a propagací školy.

http://www.nezzazvoni.cz

přílohu s grafy najdete ke stažení u tohoto článku.

14.12.2011

Související dokumenty:Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 222 943 511
+420 606 411 115

Informace

Stáhněte si aplikaci Adresář škol

 

Užitečné informace

    Zasílání novinek

    Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

    Doporučit známému
    E-booky
    Chci se připravit